E

Ğ

E

R


İ

N

S

A

N


İ

S

E

N


Ö

L

M

E

Z

S

İ

N


K

O

R

K

M

A
Uzumbaba Anasayfa Hacıbektaş logo Pirsultan semahÜzümbaba_forum 
Ekonomik Kriz ve Latin Amerika’daki Devrimci Yükseliş

Al Jazira TV'nin Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile bir röportajı

G-15 hareketini gündemin dışında tutmaya çalışıyorlar

"Üçüncü Yol Yok. Tek Yol Sosyalizm"

Latin Amerika’da Köylü Hareketleri


Latin Amerika’dan Türkiye’ye ‘Ulusal Sol’

Latin Amerika Üzerine Bir Değerlendirme

Venezüella'da Yoksulluk Parası ve Militarizm!

Chavez Kuyrukçuluğu Değişik görüşler açısından okumaya değer, diye düşündüm(indymedia.org'dan alıntıdır)

Devrimin Yüzü: "Che"

Che Guevara belgeseli(film)

Latin Amerika ve sosyal-liberalizmin sonu


Platforma dön


Latin Amerika'da devrim
Venezüella'da Yoksulluk Parası ve Militarizm!

Hayatın sokaklarda aktığı şehirde dekolte dolaşan kadınlar Kilise sıcak bakmadığı için etek giyemiyor, oğlan çocukları silah taşıyor, Chavez, Ulusa Sesleniş'te kızının sorularını yanıtlıyor, petrol gelirleri yoksullara dağıtılıyor, Chavez kusursuz mu?

--------------------------------------------------------------------------------
 
 Soru net aslında. Ancak ben ne yazık ki bu soruya net bir yanıt veremiyorum. Altıncı Dünya Sosyal Forumu ve İkinci Amerika Sosyal Forumu 24-29 Ocak tarihleri arasında Davos'taki Dünya Ekonomik Forumuyla eş zamanlı olarak gerçekleşti malum.

Forum Venezüella yoluyla Latin Amerika'ya geri döndü. Venezüella ise Latin Amerika'daki sol rüzgarı başlatan ülkelerden biri olması ve sosyalist bir başkanla yönetilmesi nedeniyle forum için gelenleri şahane karşıladı aslını isterseniz.

Bütün devlet olanaklarının forum katılımcılarının hizmetine sunulduğu, ana caddelerin kapatıldığı bir ortamdan söz ediyoruz.

Boliveryan cumhuriyet

Venezüella malum İspanyol sömürgesi olmaktan Simon Bolivar sayesinde kurtulan altı Latin Amerika ülkesinden biri. Dolayısıyla ülkenin bizim pek de bilmediğimiz tam adı şimdi "Bolivaryen Venezüella Cumhuriyeti".

Sağcı yönetim zamanında Venezüella cumhuriyeti olan ülkenin adı Chavez iktidarı ile birlikte Bolivaryen sıfatını da kazanmış.

Eteğe iyi gözle bakılmıyor

Venezüella'nın başkenti Ekvator'a yakın olmanın getirdiği iklim elverişini sonuna kadar kullanıyor. Hayat tamamen sokaklarda akıyor. Manikürden saç kesmeye, yemek yemeğe her şey sokakta kurulan standlarda yapılıyor.

İklimin getirdiği bir kıyafet rahatlığı da var elbette. Ancak kadınlar için durum biraz tuhaf. Caracas'ta kadınların üzerlerinde de, dükkanlarda satılan kıyafetlerde de olağanüstü dekolte göze çarpıyor.

Havanın sıcak olması bu durumu açıklıyor elbette. Üstelik de gayet güzel kadınlardan söz ediyoruz. Dolayısıyla rahatsız eden bir durum yok. Ancak aynı kadınlar belden yukarılarında oldukça dekolte giyinebilirken etek ve şort asla giymiyorlar, belki de giyemiyorlar.

Sokaklardaki bütün kadınlar sürekli pantolonlu. Sorduğumuzda Venezüella'da kadınların etek giymesine iyi gözle bakılmadığını öğreniyoruz. Katolik kilisesi kadınların kıyafetlerini toplumsal normlara bağlamış özetle.

Dünya güzeli olma hayali

Caracas'ta ilginç bir diğer durum ise güzellik yarışması okulları. Venezüella dünya güzellik yarışmalarındaki birincilikleriyle bilinen bir ülke. Güzellik yarışmaları ülkede bir endüstri haline gelmiş.

Caracas sokaklarında güzellik yarışması okulları yemek yenecek yerlerden sonra en çok karşılaşılan iş kolu.

Kız çocukları daha 10'lu yaşlarının başlarından itibaren bu okullarda zarafet, yürüme, konuşma ve genel kültür dersleri alıyorlar ki 18 yaşına geldiklerinde yarışmaya hazır olsunlar.

Söz konusu okullar sayesinde Caracas sokaklarında hiç de küçümsenmeyecek bir genç kadın kalabalığı hayatının kalanını dünya güzeli olarak geçirmeyi hayal ederek dolaşıyor.

Nihayet çöken köprü

Sokaklara günün her saatinde kalabalık görmek mümkün ancak asayişle ilgili bu kadar olumlu konuşmak ne yazık ki imkânsız. Başkent Caracas suç oranını oldukça yüksek olduğu bir kent.

Bizim gitmemizden birkaç hafta önce onyıllardır çökmesi beklenen ancak her yönetim tarafından geçiştirilen havaalanını şehre bağlayan köprü bir gece vakti yıkılmış.

Böyle olunca onyıllardır kullanılmayan ve asayiş anlamında çok da güvenli sayılmayan dağ yolu yeniden faaliyete geçmiş. Forum için alınan güvenlik önlemlerinden önce iki hafta içinde onlarca soygun gerçekleştiği anlatılıyordu.

Yoksulluk parası

Forum için alınan güvenlik demişken Chavez ve ülkedeki yönetimden söz etmek gerekiyor. Uzun yıllardır varlık içinde yokluk çeken yoksul ülke Chavez'in iktidarı ile birlikte petrol gelirlerinden halka da pay ayrılmasıyla az buçuk rahat nefes almış.

Yoksulluk parası adı altında Venezüella'nın gecekondu mahallelerinde fevalalarında insanlara para dağıtılıyor.

Chavez vergi borçları nedeniyle devlete devredilen toprakları kooperatiflere vermiş, işletmeleri üstlenen kooperatifler tarlalarda üretim yapıyorlar.

Daha iyi yıllar...

Dünyanın en büyük dördüncü petrol ülkesi konumunda olan ülkede petrole bağlanan ümit bu kadar da sınırlı değil.

Henüz yeni petrol çıkartılmaya başlanan ülkenin kaynaklarının hem çok olması hem de daha yeni olduğu için uzun yıllar çıkacak olmasının garantisi sosyalist bir başkan seçen yoksul halk için de önümüzdeki yılların daha iyi olacağının bir işareti.

Ancak bütün bu iyi ilerlemeler beraberinde soru işaretlerini de getiriyor elbette. Ben siyaset bilimci değilim, ekonomist ya da analist hiç değilim ama sokakta gördüklerim açıkçası beni ürküttü.

Boyunca silahlı çocuklar

Venezüella tam bir Chavez cumhuriyeti olmuş durumda. Asker kökenli Chavez Latin Amerika'da yükselen sosyalizm rüzgarının önde gelenlerinden biri ama militer yapısından anlaşılan bir gram bile kaybetmemiş.

Chavez'le birlikte ülkede askerliğe eğilimi olanlar artmış. Okullarda da anlaşılan yine Chavez ile birlikte yeni bir düzenleme yapılmış ve askeri okullar 10 yaşından itibaren öğrenci kabul etmeye başlamış.

Bu durum sokaktaki güvenlik görevlilerinin yaşını 10'ların başına kadar indirmiş. Sokakta ellerinde boyları kadar silahlar taşıyan oğlan çocukları dolaşıyor.

Her köşe başında asker

Söz konusu militarizm aslında kentin her yerine sinmiş durumda. Kentte her köşe başında asker görmek, askerlikle ilgili bir şeylere rastlamak mümkün. Askeriye aslen şehre sirayet etmiş.

Chavez ise bir başkumandan elbette. Aslında ben kendisini Orta Asya cumhuriyetlerindeki liderlere benzettim biraz.

Şehrin her yanını kendi silueti ile donatmış, en kısası dört saat süren konuşmalarını televizyonlardan canlı yayınlatan, sokaklarda askeri kıyafetli oyuncak bebekleri satılan ve adına Caracas caddelerinde bir daha ki seçimlerde 10 milyon oy alması için kampanyalar yürütülen birisi Chavez.

Ulusa Sesleniş'te kızının sorularını yanıtlıyor

Kendisiyle ilgili anlatılan en tuhaf öykü ise haftalık ulusa sesleniş konuşmaları. Söz konusu konuşmalarda kızını karşısına alıyormuş ve kızının sorduğu sorulara yanıt veriyormuş Chavez.

Kızının yedi yaşında olduğunu hemen belirtelim.

Bolivar neden sağa bakıyor?

Bundan birkaç zaman önce kızı bir gün Venezüella bayrağından açmış konuyu, "baba" demiş, "Venezüella bayrağında Simon Bolivar neden sağa bakıyor? Sola bakması gerekmez mi?"

Venezüella bayrağındaki Simon Bolivar silueti Caracas'taki Bolivar heykellerinde gördüğümüz atlı, ufka bakan Bolivar.

Chavez bu sorunun üzerine iddia odur ki "haklısın" demiş ve Venezüella birkaç ay içinde bayrağındaki Bolivar'ın yerini yıldızlara bırakmış. Bunu Chavez kendine bayrakta yer ayarlıyor diye yorumlayanlar da var elbette.

Kusursuzluk!

Uzun lafın kısası Chavez yoksullar tarafından yoğun bir şekilde destekleniyor, anti-Chavist diye anılan grubun da aslen ülkenin burjuvaları olduğu iddia ediliyor.

Bunun doğru olduğunu varsaysak bile ülkede yaşanan bütün iyi şeylerin yanından tatsız şeylerin de varolduğunu düşünmemiz gerekiyor sanırım, her ülkede olduğu gibi...

Zira bir ülkenin başındaki birini sırf yoksulları savunuyor ve hakları için mücadele ediyor diye kusursuz saymak saflık olur sanırım. Çiğdem MATER
Kaynak: bianet.org/2006/02/03/74214.htm


yanan_odun
Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!
Copyright 2004-2021. Üzümbaba sitesi. All Rights Reserved
Uzumbaba Anasayfa