* Anl?k üyeleraras? ileti

Sohbet kutusu bulunamadı.

* Kullan?c? bilgisi

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

* ?u an aktif olanlar

• Nokta Ziyaretçi: 29
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.

* ?statistikler

• stats Toplam Üye: 28
  • stats Toplam İleti: 657
  • stats Toplam Konu: 288
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 58
  • stats En Çok Çevrimiçi: 2029

* Son ?letiler/Konular

Ynt: Ev ??lerinde Basit Öneriler Gönderen: uzumbaba
[12 Mayıs 2020, 17:01:31]

Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[19 Mart 2019, 00:44:57]

Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 02:07:46]

Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 01:55:14]

Ynt: Ev ??lerinde Basit Öneriler Gönderen: uzumbaba
[29 Mayıs 2014, 23:48:15]

* Yönetim

uzumbaba admin uzumbaba
Yönetici

* En Popüler Bölümler

* ?nternette ara

internette Arama

Gönderen Konu: Dostluk-Montaigne  (Okunma sayısı 2809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mod_seval

• Ziyaretçi
Dostluk-Montaigne
« : 04 Temmuz 2009, 21:26:42 »
DOSTLUK

Dost ve dostluk dedi?imiz, çokluk ruhlar?m?z?n beraber olmas?n? sa?layan bir raslant? ya da zorunlulukla edindi?imiz ilintiler, yak?nl?klard?r. Benim anlatt???m dostlukta ruhlar o kadar derinden uyu?mu?, kar??m?? kayna?m??t?r ki onlar? birle?tiren diki?i silip süpürmü? ve art?k bulamaz olmu?lard?r. Onu (Etienne de la Boetie: Montaigne'in en iyi dostu. ?yi yüreklili?i ve baz? ?iirleriyle tan?nm??t?r.) niçin sevdi?imi bana söyletmek isterlerse bunu ancak ?öyle anlatabilirim san?yorum: Çünkü o, o idi; ben de bendim.

Ruhlar?m?z o kadar s?k? bir birliktelikle yürüdü, birbirini o kadar co?kun bir sevgiyle seyretti ve en gizli yanlar?na kadar birbirine öyle aç?ld?lar ki ben onun ruhunu benimki kadar tan?makla kalm?yor, kendimden çok ona güvenecek hale geliyordum.

Öteki s?radan dostluklar? buna benzetmeye kalk??may?n: Onlar?, hem de en iyilerini ben de herkes kadar bilirim. O dostluklarda insan?n, eli dizginde yürümesi gerekir: Aradaki ba?, güvensizli?e hiç yer vermeyecek kadar dü?ümlenmi? de?ildir. Chilon (Eski Yunanistan'?n ünlü bilgelerinden biri.) dermi? ki: «Onu (dostunuzu), bir gün kendisinden nefret edecekmi? gibi sevin; ondan, bir gün kendisini sevecekmi? gibi nefret edin.» Benim anlatt???m yüksek ve yal?n dostluk için hiç yerinde olmayan bu davran??, öteki dostluklara uyabilir. Bunlar için, Aristoteles'in s?k s?k tekrarlad??? ?u sözü de kullanabiliriz: «Ey dostlar?m, dünyada dost yoktur...»

Onsuz yorgun ve bezgin sürüklenip gidiyorum: Tatt???m zevkler bile, beni avutacak yerde ölümünün ac?s?n? daha fazla art?r?yor. Biz her ?eyde birbirimizin yar?s? idik; ?imdi ben onun pay?n? çalar gibi oluyorum:

Onunla her ?eyi payla?mak zevkinden yoksun kal?nca,

Hiçbir zevki tatmamaya karar verdim.

Her i?te onun yar?s?, ikinci yar?s? olmaya o kadar al??m??t?m ki ?imdi art?k yar?m bir varl?k gibiyim.

Mademki zamans?z bir ölüm seni, ruhumun yar?s? olan seni al?p götürdü, yeryüzünde varl???m?n yar?s?ndan, en aziz parças?ndan yoksun ya?amakta ne anlam var? O gün ikimiz birden öldük.

Ne yapsam, ne dü?ünsem onun eksikli?ini duyuyorum. O da benim için elbette ayn? ?eyi duyard?. Çünkü o, di?er bütün de?erlerinde oldu?u gibi dostluk duygusunda da benden kat kat üstündü. (Kitap 1, bölüm 28)

DENEMELER
Michael De MONTAIGNE
Türkçesi: Sabahattin EYUBO?L
Cem Yay?nevi
29. Bas?m 1997

Al?nt?d?r.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2009, 21:46:11 Gönderen: SevaL_24 »

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal