* Anlık üyelerarası ileti

Sohbet kutusu bulunamadı.

* Kullanıcı bilgisi

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

* Şu an aktif olanlar

 • Nokta Ziyaretçi: 8
 • Nokta Gizli: 0
 • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.

* İstatistikler

 • stats Toplam Üye: 28
 • stats Toplam İleti: 658
 • stats Toplam Konu: 290
 • stats Toplam Kategori: 11
 • stats Toplam Bölüm: 58
 • stats En Çok Çevrimiçi: 141

* Son İletiler/Konular

Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[19 Mart 2019, 00:44:57]


Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 02:07:46]


Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 01:55:14]


Ynt: Ev İşlerinde Basit Öneriler Gönderen: uzumbaba
[29 Mayıs 2014, 23:48:15]


Ynt: Görünmez Kazalar Ve Pratik Önlemler Gönderen: uzumbaba
[17 Nisan 2014, 02:20:37]

* Yönetim

uzumbaba admin uzumbaba
Yönetici

* En Popüler Bölümler

* İnternette ara

internette Arama

Gönderen Konu: Hekimhan'da Duruşma 26 Kasım'a Ertelendi  (Okunma sayısı 3614 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SevaL_24

 • Ziyaretçi
Hekimhan'da Duruşma 26 Kasım'a Ertelendi
« : 06 Ekim 2009, 00:58:56 »


Hekimhan'da Duruşma 26 Kasım'a Ertelendi

Malatya'nın Hekimhan ilçesi Devlet Hastanesinde Alevi bir kadın çalışana karşı yapılan ayrımcı uygulama ve satırlı saldırı iddiası ile ilgili hukuki süreç başladı. Bugün görülen ilk duruşma sonunda dava delillerin toplanması için 26 Kasım 2009 tarihine ertelendi.

Hekimhan Devlet Hastanesi müdürü Nazmi KURT’un hastane çalışanı Semanur TAKMAZ’la ilgili hastane personeline yönelik "Alevilerin ellerinin değdiği yenmez, Bu kadının elini birşeye vurdurmayın" şeklinde talimat vermesi ve Semanur TAKMAZ'ın satırlı saldırıya uğraması ardından konu Takmaz tarafından yargıya taşınmıştı. Alevi kurumlarının sert tepkisine neden olan olay Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin Hekimhan ve Malatya Şubeleri ile Hekimhan halkı tarafından kınanmıştı. İlk duruşması bu gün yapılan davanın yalnızca "Semanur TAKMAZ’ın yaralanması" şeklinde sıradan adli bir olay olarak gösterilemeye çalışılması dikkat çekti. Davanın bu şekilde görülmesi sanki Alevilere bir hakaret olmamış, Semanur TAKMAZ herhangi bir sözlü saldırıya uğramamış gibi gösterilerek olayın örtbas edilmesi kuşkusunu doğurdu.

Kamuoyunun bildiği gibi Hekimhan Devlet Hastanesinde özel şirkette hastane yemekhanesinde bulaşıkçı olarak çalışan İbrahim GÜR (Müdür Nazmi KURT’un "git söyle bir şeye dokunmasın bunlar Alevidir" diyerek S.Takmaz'ın yanına gönderdiği kişi) Semanur TAKMAZ’ı satır ile elinden yaralamıştı. Mahkeme duruşmayı 26 Kasım 2009 gününe ertelerken Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Nesimi TURHAN davanın peşini bırakmayacaklarını ve Semanur TAKMAZ’ın yalnız olmadığını vurguladı. TURHAN duruşma çıkışında Hekimhan Savcısının Semanur TAKMAZ’a yönelik hakaret ve ayrımcılık iddiaları ile ilgili görüşmek için Semanur TAKMAZ ve tanıkları makamına çağırttığını belirtti. Görüşme sonrası edinilen bilgilere göre, Savcı tarafından dinlenen tanıkların Hastane Müdürü Nazmi KURT aleyhine ifade verdikleri öğrenildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Nesimi TURHAN, "Malatya da ki kurum temsilcileri ve Hekimhan halkı ile yaptığımız görüşmelerde herkes üzüntüsünü belirtti. Hekimhan halkı Hekimhan'da hiçbir zaman böyle bir olay yaşanmadığını belirterek, olayın Hekimhan da yaşanmasının şaşkınlık ve büyük bir üzüntü ile karşılandığını belirttler." dedi.

Hekimhan'ı Alevi-Sünni kardeşliğinin en güzel yaşandığı yer olarak ifade eden yurttaşlar ise olayın ilçelerine maledilmemesini istediler.

KAYNAK : Alevihaberajansi.com - Özgür KAPLAN / Malatya - 1 Ekim 2009

"Alevisin Elini Sürme" Yargıda

Devlet hastanesi müdürü'nün bir kadın işçiyi, "alevidir yaptığı yemek yemez" diyerek mutfaktan uzaklaştırdığı iddiası şimdi yargıda.

İddialara göre Hastane mutfağında çalışan bir kadın, alevi olduğu için temizlikle görevlendirildi ve aşçı ile aralarında çıkan tartışmada satırla elinden yaralandı. Kavganın ilk duruşması bugün görüldü.

23 Nisan 2009 tarihinde hastanede tedavisi yapıldıktan sonra polise ifade veren Semanur Takmaz, Hekimhan Devlet Hastanesi mutfağında işçi olarak çalıştığını, aşçı İbrahim Gür'ün kendisine hitaben ''Müdür Nazmi Kurt'un talimatı, sen elini yemeğe sürme, temizliğini yap. Alevinin elinden yemek yenmez'' demesi üzerine aralarında tartışma başladığını ve Gür'ün satırla saldırarak elini kestiğini iddia etmişti.

Başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan İbrahim Gür ise bu iddiaları reddetmişti.

Davanın ilk duruşması bugün Hekimhan Sulh Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmayı alevi dernekleri başkanları ve sivil toplum örgüt temsilcileri izledi.

Semanur Takmaz, 23 Nisan 2009 tarihinde işçi olarak çalıştığı Hekimhan Devlet Hastanesi'nde mezhebi nedeniyle kendisine hakaret edildiğini, çalışanlardan İbrahim Gür'ün de satırla kendisine saldırarak elinden yaraladığını savundu.

Sanık İbrahim Gür ise olayın bir mezhep kavgası olmadığını kendisinin de mağdur olduğunu iddia etti.

Mahkeme delillerin toplanması için duruşmayı 26 Kasım'a erteledi
 
KAYNAK : Malatyaertv.com  - 01 Ekim 2009

SevaL_24

 • Ziyaretçi
Ynt: Hekimhan'da Duruşma 26 Kasım'a Ertelendi
« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2009, 15:08:43 »
Bu haberin ana fikri;

İnsanların dünya değişse de asla değişmeyeceği'dir aslında.

Ayrımcılığı,örtüşük beyinleri,yerinde sayan nefretleri belgeliyor bu haber.İnsan'ın bunun nasıl yapılabileceğini akıl alması dahi mümkün değil.

Kaçıncı yüzyıla gelmişiz hala insan ayrımlarından söz ediyoruz.Bu haberleri Avrupa okuduğun da bize büyük bir kahkaha ile gülüyor,bundan şüohe etmeyin.Zaten belli değilmidir Avrupa İnsan Hakları mahkemesine en çok şikayette bulunan 3.cü ülkeyiz biz.Başı da Irak çekiyor ! Buradan çıkarmak lazım vahim olan durumları ! Demek ki insanı hiçe sayan,umursayan,canlı yerine tutmayan bağnaz,kitleci,ayrımcı bir ülkeyiz biz !! Bunca olaylar yaşanıyor,manşetler doluyorken birileri alevilerin rahatladığından söz ediyor bu ülke de.İşte o zaman gülmek geçiyor içimden.Vaziyet hal bu iken,sözler de alevilerin rahatlığından,ülkenin değiştiğinden söz etmek hakikaten çok komik.Hiç birşey'in değiştiği maalesef ki yok.Bu olayla da insanların zihniyetleri bir kez daha çıkmıştr ortaya.Öyle ki bir yazım da belirtmiştim forum içerisin de Sivas olayları tekrar edip yaşansa,aynı kafa yapısında ki insanlar o zaman yaptıklarını yine ve yeniden yaparlar.Bu nefret'in,ayrımcılığın biteceği bir zaman hiç bir zaman olmadı,olmayacakta.Devlet bunu hissetmiyor edasında konuşuyor ama insanlarımız sürekli bunun kaygısıyla yaşıyor.Bunun kimse farkında değil mi ? İş konusun da,yer konusun da türlü her konu da alevi insanı dışlanıyor.Geçenler de alevi olduğu için işe alınmayan arkadaşım oldu.Bu mudur alevilerin bu ülkede ki rahatlığı şimdi ?!

Aleviler için bu devlet birşey yapacaksa bu işe önce beyinlerde ki kara örtüleri kaldırmakla başlamalılar.Yanlış kesimden başlıyorlar çözüm üretmeye.Sorun örtüşük beyinler içerisindekileri değiştirmekte.Alevi insanı zaten tutucu,soğuk,cani bir halk değil.Sorun bunun aksini düşünenleri değiştirmekte.Bu toplum bu tür insanlar değiştirildiğin de kendine gelecek.O zaman sayılacak alevilerin varlığı,o zaman rahat edeceğiz.Şimdi ki yapmacık açılımlar fos çıkmıştır.Bu düzen böyle giderse hiç şüphem yok devam da edecektir.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38