* Anlık üyelerarası ileti

Sohbet kutusu bulunamadı.

* Kullanıcı bilgisi

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

* Şu an aktif olanlar

• Nokta Ziyaretçi: 4
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.

* İstatistikler

• stats Toplam Üye: 28
  • stats Toplam İleti: 657
  • stats Toplam Konu: 290
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 58
  • stats En Çok Çevrimiçi: 141

* Son İletiler/Konular

Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 02:07:46]

Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 01:55:14]

Ynt: Ev İşlerinde Basit Öneriler Gönderen: uzumbaba
[29 Mayıs 2014, 23:48:15]

Ynt: Görünmez Kazalar Ve Pratik Önlemler Gönderen: uzumbaba
[17 Nisan 2014, 02:20:37]

Ynt: Görünmez Kazalar Ve Pratik Önlemler Gönderen: uzumbaba
[17 Nisan 2014, 02:07:03]

* Yönetim

uzumbaba admin uzumbaba
Yönetici

* En Popüler Bölümler

* İnternette ara

internette Arama

Gönderen Konu: Krizdeki göcmenler  (Okunma sayısı 4656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yusuf eryigit

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
Krizdeki göcmenler
« : 02 Ekim 2009, 12:22:46 »

Eski yönetimi akladılar ancak yeni yönetime aday bulamadılar

İsveç’e 40 yıl önce göç eden Türkler tarafından kurulan ve İsveç’in en eski ve en fazla üyeye sahip Rinkeby Türk Kültür Derneği ekonomik krizle boğuşuyor. Yaklaşık 350 bin kron kira borcunu ödeyebilmek için üyeleriyle birlikte olağanüstü kongreye giden dernek üyeleri acilen 350 bin kronun bulunması için acil üye yardım fonu oluşturmasını kararlaştırdı. Krizde olan Rinkeby kongresinde başkanlığa ve yönetim kuruluna aday çıkmadı…

Türklerin ilk örgütlerinden

İSVEÇ Türk İşçi Derneklerine(İTİDF) üye olan ve 3 bin üyesi olduğu için İsveç’in en büyük derneği konumundaki Rinkeby Türk Kültür Derneği ekonomik krizle boğuşuyor. Son 2 yıldır yeterli faaliyetler yapmadığı için devlet yardımları kesildiği için kirasını ödemekte zorlanan Rinkeby Türk Kültür Derneği, üyelerinin yardımıyla bu krizden kurtulmanın hesaplarını yapıyor. Biriken yaklaşık 350 bin kira borcunu eğer Rinkeby Türk Kültür Derneği kendi aralarında toplayamazsa, İsveç’teki Türklerin en fazla üyesi olduğu ve en eski tarihe sahip olan Rinkeby Türk Kültür Derneği kapanma riski ile karşı karşıya bulunuyor. İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Dölek’in eskiden başkanı olduğu ve son yönetimde yönetim kurulu üyesi olduğu Rinkeby Türk Kültür Derneği gittiği olağanüstü kongrede Tolga Çiğel başkanlığındaki yönetim kurulu da oybirliği ile kongrede aklandı. Ancak yeni başkan ve yönetim kurulu seçimlerine aday çıkmayınca kongre 1 ay sonra belirlenecek bir tarihe ertelendi.

Herkesten üye aidatı alınacak

İTİDF başkanı Hasan Dölek’in divan başkanlığındaki kongreye yoğun ilgi gösterildi. Tartışmalı geçen ve yeni başkanını seçemeyen Rinkeby Türk Kültür Derneği kongresinde,dernek lokaline gelen genç, yaşlı herkesten üye aidatı alınması benimsendi.

Hedef 400 kişiden bin kron

Rinkeby Türk Kültür Derneği lokalinin kira borcunun 400 bin kron olduğu ve bu tutarın ödenebilmesi için 400 üyeden bin kron toplanması parolasıyla bu krizden kurtulacağı kongreden ortak bir karar olarak çıktı.

Rinkeby Türk Kültür Derneği üyesi Halil İbrahim Küçükgöl,”Gerek derneğin çay ocağında alınacak kira geliri, gerekse alınacak devlet yardımı ile bu krizden rahatça çıkabiliriz. Yeter ki 400 üyeden bin kron toplanabilsin.Sonrası kolay”dedi. Kongrede yıl sonuna kadar 400 bin kronu toplayacak 3 kişiyi de yetki verildi. Yeni yönetim kurulu ve başkan adayının çıkmadığı kongrede Kadir Köylüoğlu, Ali Tümer ve Turgut Korkmaz, 400 bin kronu toplaması için yetkili kılındılar. Bu arada dernek lokaline gelen ve 20 yaşını doldurmuş herkesten kişi başına 300 kron normal üye aidatı alınması da kararlaştırıldı.

Hasan Dölek’ten destek mesajı

İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Dölek, Rinkeby’nin her zaman düştüğü bu tür sıkıntılardan bir şekilde kendisini kurtardığını belirterek”Bu seferde bu krizden üyelerinin gücü ile kurtulmayı bilecektir. Daha önce bu krizlerden bu şekilde kurtulmasını bilmiştir. Derneğin kapanması söz konusu olamaz. 1999 yılında bugünden daha kötü durumda olan bu dernek bir şekilde kurtulmasını bilmiştir. Gerektiğinden İsveç’in en güçlü örgütü İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu da bu desteği sağlar”dedi.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2009, 22:03:33 Gönderen: uzumbaba »

Çevrimdışı uzumbaba

• Sitelerimizi ziyaret ediniz
  • Yönetici
  • Tam Üye
  • Karma +0/-0
    • üzümbaba sitesi
Ynt: Krizdeki göcmenler
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2009, 22:12:37 »
Haber için teşekkürler.
Ancak sizden ricam, eğer haber ya da yazı sizin üretiminiz ise
sorun yok, ancak başka yerden alıntıysa kaynak belirtmenizde
fayda var.

Teşekkürler.

Bir de sizden ricam, yazdığınız yazılarda okuyucuya kolaylık olsun ve de göze hoş görünmesi bakımından yayınlamadan önce 'özümleme' yaparsanız çok daha iyi olur. 

Bunu bir eleştiri olarak olumsuzluğa yormayın, forumumuzdaki yazıların göze hoş gelmesi bakımından hepimizin faydasına yorumlayalım.

Yazılara devam...

Teşekklürler

Çevrimdışı yusuf eryigit

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2009, 02:49:40 »
Bu haberleri gazeteci Tandogan Uysal,in buradaki sitelere yazdigi yazilardan alinti yaptim.
Bu yazilari haber olsun diye alintilamadim,Rinkeby derneginin icine düstügü durumu digeriyle kiyaslamak istedim.
Madem yeri geldi iki kelam etmekte yarar var.
Dernekler bir zamanlar devletten alabildigine yardim alir bunu nereye harcayacaklarini sasirirlardi.
Bundan dolayida Türkiyeden hem sarkici türkücü getirdiler,hemde konusmaci olarak bol miktarda imam.
Buralara azimsanmayacak paralar harcadilar.
Sonunda degirmenin suyu kuruyunca gemi karaya oturdu.
Ve büyük bir borc altina girdiler.
Simdi bunun zorlugunu yasiyorlar.
Anlatmak istedigim haci hocalar bunlar sayesinde jakuzali bina sahibi oldular.
Türkiyeden adam getirirken demedilerki,yahu biz ne yapiyoruz bu adamlarda bir keramet olsa ülkeyi kurtarirlardi,alemin carik cürügünü biz niye bas taci ediyoruz demediler.
Önlerine gelen vaaz verdi bunlara ve parayi cebisleyen ipi kirdi.
Burada calisip cabalayip is ve meslek sahibi olmayi birakip yillarca vaaz dinlediler ve ancak buraya kadar gelebildiler.
Krizin vurmasiylada yerli perisan oldular.
Simdi dernekte elden gitmek üzere.
Daha önce yine yazmistim,Türk devleti elindeki fazlaligi yurt disina sürünce sikica bunlarin kuyruklarina yapisti.
Haci hoca ve anadil ögretmenleri vasitasiyla kuyrugu cektikce uzatti.
Ne dogru dürüst kendi dillerini konusabildiler,nede bulunduklari ülke dilini.
Sagir gibi yasadilar.
Gelen giden hükümetlerde yaradan sinek gibi beslenince durum böylesi bir hal aldi.
Simdi cirpinma dönemindeler.
Artik  konusmaci getirmek yerine kendileri oturup konusacaklar.
Bedelli askerligide konuyla ilgili olarak yazmistim.
Buda devletin yapistigi kuyrugu birakmayisinin hikayesiydi.

SevaL_24

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2009, 14:56:21 »
İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu'nun geçinmesine zamanında devlet'in de katkı da bulunduğunu belirtiyor yazı dizisin de.

Merak ediyorum federasyon'a bu yardımı yapan devlet hangisidir acaba ?

Türkiye Cumhuriyeti mi yoksa İsveç mi ?

Hangi devlet ise yapılan yardımın neden kesildiği hakkında bilgi almam mümkünmüdür ?

Ayrıca şunu da ciddi mana da merak etmekteyim.Normal olarak resmiyette olan her dernek üye aidat'ı ile orta da döner.Onun dışında kişilerin özel olarak yaptıkları bağışlar vardır.Bunların dışına eğer torpil varsa belediye ya da ilden alınan yardımları da bu bağışlar içine dahil edebiliriz. (Bunlar tabi her dernek için geçerli değildir.Çok az dernek vardır Türkiye de bu fon'dan yararlanan çünkü; dayısı olanın iş yapabileceği bir sistemle çalışmaktadır.)

Ortada ki tüm meblağ'lara bakılırsa bir de üzerine derneğin gelişmişliği (üye sayısı,getirisi,faaliyetleri vb.)eklenirse bir hayli iyi bir bütçe çıkmaktadır ortaya.Bu bütçe'yi yöneten de dernek üzerinde ekonomik bağlam da dengeyi kurmakla görevli kimselerdir.Dernek zamanla kötüye gittiği zaman iş buralara gelmeden,dernek üyeleri arasından hiç mi kimse çıkıp bu nedir dememiş ? Ya da bütçenin hesabını sormamış cidden merak ediyorum.Bir yere üye oluyorsunuz,üye aidat'ı adı altında her ay düzenli para ödüyorsunuz sonra hepsinin zamanla yok olduğunu öğreniyorsunuz.Üstelik bir açıklaması dahi olmadan.Hadi bunları geçelim diyelim üye aidatları zamanında üyeler tarafından ödenmedi bu sıkıntı yarattı.O halde bu tür büyük bir derneğin bulması gereken başka şeyler mutlaka olmalıydı.Dernekler birşeyler üretmekle sorumlu kurumlardır.Onların işi budur ve yapmak zorundadırlar.Yapılan konserlerden dahi sanatçı ücretleri vs. ödendikten sonra pay çıkarabilen kurumlardır.Bunlar bir derneğin dayanışması için önemli şeylerdir.Bunların eksik olduğu bir derneğin bunca zaman ayakta durması şaşırtıcı geliyor bana.Bu saat'ten sonra düzeltebilmekte dernek başındakilerin işlevlerine ve zekalarına bağlı.Birşeyler üretemez iseler isim olarakta yok olmaları maalesef çok yakın görünüyor.

Öyle ki başkanlık için bile aday olmak isteyen çıkmamış.Bu da demektir ki dernek inandırıcılığını,sempatizanlığını çok önceler de yitirmiş.Umutların olmadığı bir yerde düzeltme yapmak çok zordur.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2009, 15:14:14 Gönderen: SevaL »

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38