* Anlık üyelerarası ileti

Sohbet kutusu bulunamadı.

* Kullanıcı bilgisi

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

* Şu an aktif olanlar

• Nokta Ziyaretçi: 11
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.

* İstatistikler

• stats Toplam Üye: 28
  • stats Toplam İleti: 658
  • stats Toplam Konu: 290
  • stats Toplam Kategori: 11
  • stats Toplam Bölüm: 58
  • stats En Çok Çevrimiçi: 141

* Son İletiler/Konular

Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[19 Mart 2019, 00:44:57]

Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 02:07:46]

Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 01:55:14]

Ynt: Ev İşlerinde Basit Öneriler Gönderen: uzumbaba
[29 Mayıs 2014, 23:48:15]

Ynt: Görünmez Kazalar Ve Pratik Önlemler Gönderen: uzumbaba
[17 Nisan 2014, 02:20:37]

* Yönetim

uzumbaba admin uzumbaba
Yönetici

* En Popüler Bölümler

* İnternette ara

internette Arama

Gönderen Konu: İSVEÇTEKİ GÖÇMENLİK YASASINDA NE DEĞİŞİKLİKLER VAR??  (Okunma sayısı 15514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BARBAROS

• Yeni Üye
  • *
  • Karma +0/-0
SAYIN ARKADAŞLAR,
BEN YILLAR ONCE ''2003'' TE İSVEÇ'E ILTICA ETTIM,BANA GÖREDE TARAFIMA HAKSIZ BİR RED KARARI VERİLDİ..HALMSTAD'DA IKAMET ETTİM BEYAZ OLARAK ÇALIŞTIM VE VERGİ VERDİM,YANİ BİR ÇOĞUNUN DEĞİMİYLE ''ASALAK'' OLMADIM,SOSYALDEN GEÇİNMEDİM İLK  6 AY HARİÇ..
OKUDUM İSVEÇÇE ÖGRENDİM,VE ÇALIŞTIĞIM YER OTURUM ALMAM İÇİN HAKKIMDA YAZI YAZMASINA RAGMEN Kİ BİR İSVEÇLİ FİRMA BU SAHİBİ BÖYLE BİR YAZIYI BİR İLTİCACIYA ZOR YAZAR,BUNA RAGMEN ÇIKIŞ ALDIM..
ŞİMDİ İÇİNDE BULUNDUĞUM DURUM YÜZÜNDEN MESELA PASAPORT ALAMIYORUM VE HAYATIM KISITLI TEKRAR İLTİCA ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM ANCAK TANIDIĞIM BİR AVUKAT YOK..(TAVSİYE EDEBİLİRSENİZ İYİ OLUR)
YASALARDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİK OLDUGUNU MERAK EDİYORUM,BİR DE BEN İSVEÇE İLTİCA ETTİĞİMDE BEKARDIM ŞU AN İSE EVLİYİM VE AİLEMLE BİRLİKTE İLTİCA ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM,FAKAT YASALARDAN BİR HABERİM,NE NASIL OLACAK BİLEMİYORUM...

VERECEĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...   
MAKAM SEVDALISI DEĞİL DOST AŞIĞIYIM...!

Çevrimdışı uzumbaba

• Sitelerimizi ziyaret ediniz
  • Yönetici
  • Tam Üye
  • Karma +0/-0
    • üzümbaba sitesi
Ynt: İSVEÇTEKİ GÖÇMENLİK YASASINDA NE DEĞİŞİKLİKLER VAR??
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2009, 02:23:12 »

Zor bir soru soruyorsun arkadaş.

İltica konusu zor bir soru, yanıtı da o derece zor.

Özet olarak verirsek:

İsveç de diğer ülkeler gibi BM mülteciler sözleşmesine göre mülteci(ilticacı) alır.

Bu sözleşmeye göre İsveçte mülteci olabilmek için kendi yaşadıkları ülkelerde örneğin aşağıdaki korku ve tehditlerin tespit edilmesi gerekir:

ırk
milliyet
Çok özel durumlardan dolayı korunmaya ihtiyacı olanlar: örneğin işkence ya da ölüm cezası, iç siyasi silahlı çatışma sonucu korumaya ihtiyacı olanlar(genel anlamda), ya da bir çevre felaketi sonucu mağdur olanlar....

Tabi bu da kısa yoldan genel bir açıklamadır. Hele hele bu son ekonomik kriz bu konuları da nerdeyse rafa kaldırılması(öyle ya da böyle) anlamına geliyor.

İsveç genel anlamda diğer ülkelere göre daha iyi durumda olmasına rağmen, İsveç de avantası olmadığı mültecileri kabul etmekte zorlanıyor bana göre.

Örnek vermek gerekiyorsa: Son zamanlarda İsveçe Bir ülkeden(adı lazım değil) durumundan dolayı dünya kadar mülteci geldi . Bu mülteciler de sanki aşiret şeklinde göçtüler(50 kişi yüz kişiler gibi). Bu gelenler de cepleri boş gelmediğini gösteriyor. Gelir gelmez her yeni ülkede iş piyasasına girebilmenin en kolay yolu olan lokantacılık mesleği ile giriştiler işe. Hem senin deyiminle sosyaldan yardım alarak yaşam sürdürmeye çalıştılar(mültecilere zorunlu yardım, diyebiliriz), hem de aşiret şeklinde geldiklerinden dolayı, oradan iş piyasasına girebilmenin öyle ya da böyle yollarını buldular. Ancak burada bir sorun işte şimdi başlıyor:

Her aileden en az beş on çocuk, geçimleri için sosyal yardım devrede, hem de nasıl oluyor da milyon yatırımlarla aileden bir fert iş piyasasına giriyor(her halde o aileden bir fert yardım dışı ki, sosyal yardım almıyor ve tüm aile adına tek başına iş piyasasına giriyor).

Sorun da burada başlıyor, sanıyorum ki isveç makamları bunun farkında, ama baştan müdahele etmiyor, bırak getirdiklerini bu ülkede piyasaya soksunlar, ben nasıl olsa onların imanını zamanı geldiğinde gevretirimin peşinde(yani bir yolunu bulur, onların sermayelerini bu iş piyasasında eritirim), diyor. Yatırım yapanlar da başka hayal peşlerinde doğal olarak. Bu arada tabiki olan bu meslekte eskiyenlere, hem piyasa altüst oluyor, eskiler emeklerini alamaz duruma geliyor, hem de İsveç halkı bu sayede bu rekabetten dolayı neredeyse bedava yemek yiyor.

İsveç makamları son günlerde öyle yasalar çıkardılar ki bu mesleğe, kelimenin tam anlamıyla 'tavşana kaç, tazıya yakala' taktiği uygulanıyor. Bakalım bu işten kim karlı çıkacak.

Bu yukarıda anlattığım, bir örnek olsun diye yazdım.

Yani sonuç olarak demek istediğim, herkes mülteci olamaz ki, ama
zamanında Demirelin bir sözü vardı: 'Siz gidin, o ülkelerin vatandaşlığına girin, kabul etmezlerse biz Türkiye devleti olarak sizlere yardımcı oluruz' gibilerden sözler etmişti. Yani, bakamadığı insan sürülerini kibarca ülkeden kovmak anlamını taşımayıp da neydi? Hem ülkedeki asıl kendi vatandaşına bakma olanağı aramayacaksın, onları başka ülkelere kovalayacaksın, hem de siyasal görüşüne uygun olanları başka ülkelerden kendi ülkene  mülteci olarak ithal edeceksin...

................

Daha ne yazayım, her ülke işine geleni kendine alıyor, gelmeyene zorluk çıkarıyor.

İnsan hakları falan vallah bence çok az çalışıyor, hangi ülke olursa olsun....
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2009, 04:22:41 Gönderen: uzumbaba »

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38