* Anlık üyelerarası ileti

Sohbet kutusu bulunamadı.

* Kullanıcı bilgisi

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

* Şu an aktif olanlar

 • Nokta Ziyaretçi: 19
 • Nokta Gizli: 0
 • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.

* İstatistikler

 • stats Toplam Üye: 28
 • stats Toplam İleti: 657
 • stats Toplam Konu: 289
 • stats Toplam Kategori: 11
 • stats Toplam Bölüm: 58
 • stats En Çok Çevrimiçi: 2029

* Son İletiler/Konular

Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[19 Mart 2019, 00:44:57]


Ynt: Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 02:07:46]


Pratik Bilgiler Gönderen: uzumbaba
[27 Temmuz 2014, 01:55:14]


Ynt: Ev İşlerinde Basit Öneriler Gönderen: uzumbaba
[29 Mayıs 2014, 23:48:15]


Ynt: Görünmez Kazalar Ve Pratik Önlemler Gönderen: uzumbaba
[17 Nisan 2014, 02:20:37]

* Yönetim

uzumbaba admin uzumbaba
Yönetici

* En Popüler Bölümler

* İnternette ara

internette Arama

Gönderen Konu: Aleviler niçin CHP'ye meylediyor?  (Okunma sayısı 14669 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uzumbaba

 • Sitelerimizi ziyaret ediniz
 • Yönetici
 • Tam Üye
 • *****
 • İleti: 126
 • Karma +0/-0
  • üzümbaba sitesi
Aleviler niçin CHP'ye meylediyor?
« : 11 Eylül 2009, 23:54:09 »
Aleviler niçin CHP'ye meylediyor?

Geçen hafta Alevilerdeki partileşme fikrine ilişkin düşüncelerimi yazıya dökerken, Aksiyon’a mülakat veren Murteza Demir’in iddialarını değerlendirmeyi bir sonraki yazıda yapabileceğimi yazmıştım.
Demir’in Aksiyon’da yaptığı mülakat, “CHP’nin kitle partisi olmasını Aleviler önlüyor” başlığını taşıyor. Acaba söylenenlerden hareketle Dergi mi bu başlığı atmış diye merak ediyor olabilirsiniz. Ben de öyle düşünüp mülakatı okudum; Demir, “CHP’nin her kesimden oy alan bir kitle partisi olmasına Aleviler engel olmaktadır” ifadesini kullanıyor. Başlıkla içerik olarak çelişmiyor. Dolayısıyla Demir’in CHP ve Aleviler ilişkisine dair iddiaları üzerinde durmak gerekiyor.
EĞRİ CETVELDEN DOĞRU CİZGİ ÇIKMAZ!
“Alevilerin yeni bir siyasi arayışa girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna Demir, “Alevilerin... Kendilerini ifade etmekten başlayın, ötekileştirme çabalarına kadar. Fakat oy verdikleri partinin (CHP) bu sorunların çözümüne dair projesi yok” cevabını veriyor. Bununla yetinmiyor; “Hükûmetin Alevi oy tabanı olmamasına rağmen, hakkını teslim etmek... Alevilerin sorunlarına çözüm getirme noktasında çabalarını görmezden gelmemek... İnkârcı, çifte standartçı olmamak gerekiyor” diyerek Hükümete de bir güzelleme yapıyor. CHP karşıtı ve Hükümete sempatik ifadeler aynı paragrafta peş peşe söylenince Demir’in “doğru” kabul edebileceğimiz saptamaları da güme gidiyor. Zira “eğri cetvel” kullanıyor.
Yaklaşık altı ay önce Türkiye bir yerel seçim yaşadı. Hükümetin bu seçim öncesinde Aleviler için olumlu bir cümle kullanmadığını biliyoruz. Seçim sonrasında giriştiği “çalıştay” serüveniyse orta yerde duruyor. Hükümetin ilk “çalıştay”da alınan, Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi, zorunlu din dersleri konusunda alınan yargı kararlarına uyulması gibi “ortak kararlar”a ilişkin adım atmadığı da dikkate alınırsa insanın Demir’e sorası geliyor; neymiş bu “hak teslim etme”yi gerektirecek çabalar?
CHP’nin yerel seçim bildirgesi olan Pusula 2009’da, “Farklı inanç ve düşüncelere saygı gösterilecektir.../Cemevleri de dahil olmak üzere tüm ibadethanelerin elektrik ve su giderleri bedelsiz olacaktır” ibaresi, özel bir vurguyla belirtiliyor. CHP’li başkanların bu vurguya uygun davranışlar gösterip göstermeyeceğini; bu vurguya aykırı davranışlar gösterecek olan başkanlara karşı CHP’nin nasıl bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağını yaşayarak göreceğiz. Ancak aynı paragrafta icraatın başına yönelik sempatik ifadeler kullanılırken, muhalefetteki partiyi projesizlikle suçlamak, insaf ölçülerini aşıyor.
ALEVİLER HÜKÜMETE HAKSIZLIK MI YAPIYOR?
Alevilerin CHP ile ilişkisini, yerinde bir saptamayla, bir çeşit “gönüllü tutsaklı(ğa)” benzeten Demir, hemen akabinde, “kendine yakın davranmaya çalışan, çözüm öneren siyasi kesimlere de uzak duruyor” ifadesiyle “adrese teslim” bir cümle kuruyor. İddialarını ifrata vardırıp, üstü örtük bir biçimde Alevileri, AKP’yi “günah keçisi ilan etmek”le suçluyor.
Doğrusu, CHP ile Aleviler arasındaki ilişki, bir çeşit gönüllü tutsaklığa benziyor. Ancak bu tutsaklıkta Alevilerin bir kusuru bulunmuyor. Osmanlı gibi İslam’ın yönetim anlayışıyla şekillenen bir devletten Cumhuriyet gibi bütün din ve inançlara negatif bir yaklaşım gösteren devlete geçiş sürecinde Alevilerin tercihlerinin Cumhuriyet olması; bu süreci şekillendiren CHP’ye oy vermeleri bir zorunluluğa işaret ediyor. Cumhuriyet döneminde Alevilere yönelik olumlu bir adımdan söz edilemez; ancak, hiç olmazsa Alevi kimlikleri nedeniyle soruşturulup, sürgünlere gönderilmiyor.
Bütün bunları bir yanlışa dikkat çekmek için yazıyorum. Yoksa Cumhuriyet’in demokratikleşmesi, başta Aleviler olmak üzere bütün din ve inançlara ve bu arada inançsızlıklara da özgürlükçü bir ortam sağlanması, temel insan hak ve özgürlüklerinin en geniş anlamıyla uygulanması gerektiği fikri tartışma götürmez. Diyanet’in ortadan kaldırılması ya da bir çeşit üst kurula dönüştürülmesi, Devlet eliyle Sünni Müslümanlığın yaygınlaştırılmasının önüne geçilmesi gerektiği açıktır. Ancak, Demir’in söyledikleri bu çerçeveyi aşıyor.
Sanki Alevilerin taleplerini programına koyan; Hükümet olunca da bu talepleri gerçekleştiren partiler varmış da, Aleviler buna rağmen CHP’de ısrar ediyorlarmış gibi bir hava yaratıyor. Mesela mevcut Hükümet, devleti temsil eden Cumhurbaşkanı, yüzlerce yıldır Alevilere yönelik gerçekleştirilen yok etme politikaları nedeniyle Alevilerden özür mü dilemişler; mesela insanlık tarihinin gördüğü en vahşi katliam olan Madımak’ın müze olması talebini kabul mü etmişler; mesela Alevi çocuklarına zorla İslam dininin gereklerini öğretmeyi amaçlayan zorunlu din dersinin kaldırılması konusunda talimat mı vermişler? Bütün bu soruların yanıtlarının olumsuz olmasının sorumlusu kim? CHP mi, Aleviler mi?
DOĞRU TESPİTLERİ YANLIŞ YERDE SÖYLEMEK!...
Demir’in söylediklerini ayıkladığımızda CHP’ye ilişkin eleştirilerinde doğru kabul edilebilecek ifadeler de, bu “adrese teslim” ifadelerin arasında kaynayıp gidiyor. Alevilerden büyük destek alan CHP’nin ülkenin temel meseleleri hakkında daha açık sözlü, daha çözüm üretici olması gerektiği doğrudur. Ancak AKP ile karşılaştırıldığında CHP’nin “çabasızlığından” bahsetmek insaf ölçülerini aşar. Yedi yılı aşkın bir süredir Hükümette olan AKP’nin Aleviler lehine yaptığı bir tek olumlu icraatı göstermek bile mümkün değilken, AKP’ye yakın bir Dergi’de CHP’yi eleştirmek ne kadar insaf ölçülerine sığar?
Peki gönül rahatlığıyla oy verebilecekleri bir partinin bulunmaması ve bu nedenden dolayı ehven-i şer gördükleri CHP’ye oy vermiş olmaları Alevilerin suçu mu? Yukarıda açıklamaya çalıştığım gibi oylarını blok olarak CHP’ye vermek zorunda kalıyor olmaları, niçin bir suçmuş gibi gösteriliyor?
Demir’in “Aleviler, diğer partilere oy verirse, diğer partilere verilen oylar da dağılacak” saptamasıysa sosyal bilimleri alt üst edecek bir içerik taşıyor. Evet, Aleviler, CHP’ye oy veriyor; çünkü, hiç olmazsa CHP, Alevilerin varlığını tanıyor. Hükümet olduklarında bu tanımanın nasıl bir seyir izleyeceğini göreceğiz ama yedi yıldır Hükümet olup da hiçbir şey yapmayanları eleştirmek dururken CHP’yi ve hatta CHP’ye oy veriyor diye Alevileri eleştirmek için “rota”yı kırmış olmak gerekiyor.

Kaynak: isikyuksel.blogspot.com
07 Eylül 2009

SevaL_24

 • Ziyaretçi
Ynt: Aleviler niçin CHP'ye meylediyor?
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2009, 19:33:08 »
Aslında şu zaman da cevaplanması gereken güzel bir mevzu ; ancak bunu tanımlamak hala bir takım kişilerin hoşlarına gitmiyor bu ülke de.Ortaya alevi toplumu ile ilgili illegal birşeyler atıyorsak,işe geçmişten bu yana olanları irdelemekle başlamalıyız.

Alevi kavramının tarihsel süresi hemen hemen 630'lu zamanlarda Halife çekişmelerine kadar dayanır.Alevilik zaman zaman belirli karmaşalarla günümüze ulaştı.Çok partili siyaset gündemin den bu yana (1946) dan bu yana 63 sene geçmiştir.Bu 63 sene içerisinde tam olarak 59 hükümet geçmiş olup,aleviler adına birşey yapan hala olmamıştır.

Chp adını alevilere göre incelersek görebileceğimiz net kavramlar dışında pekte olur birşeye rastlamayız aslında.Alevilerin sahip oldukları özellikler (son zamanlar değişim gösterip asimile olan ülkücü-alevi ya da islamcı-alevi tiplemeleri dışında) demokrasi kavramına olan özveri,eşitlik adalet bütünlüğü,sınıf ayrımsız bir yaşam,rahatça yaşanan din özgürlüğü,önce insan kavramına olan mutabıklık vb.olarak çoğaltılabilir.Alevi toplumunun arayış önceliğini bu kavramlar oluşturmakta.O nedenle alevi toplumu önüne bu mantıkla gelen her siyasi partiye " olabilir " gözüyle bakıyor.Olamaz diye bir kuram güttüğünü söylememiz verilen oy dağılımlarına bakılırsa pekte yanlış olmaz.Chp siyasetin de tüm alevi toplumunun toplanma sebebi de Chp'nin güçlü bir temsilci olmasından ileri gelmektedir.Atatürk'le başlayıp bu zamanlara dek tutunan,Çok olmasa da sahip olduğu kitlesi ile her daim oy potansiyeline açık bir parti olduğu için desteklenmiştir.Bunu açık ifade ediyorum.Etme nedenim ise Chp'nin alevi partisi olmadığından ileri gelmektedir.Chp alevi partisi olma özelliği adına birşey taşımamaktadır.Chp genel oy kitlesine sahip olmayı amaçlayan,demokrasi ilkelerini benimseyen insanların (gerçek sol olmasa da) sol kavramıyla yola çıktığı bir siyasi oluşumdur.İnsanları cezveden de budur.En azından bir alevi vatandaş'ın ilgisini çeken budur.Mevcut partilerin kitle azlığı,tüzüklerinin uyuşmazlığı insanlarda herhangi bir alternatif bırakmadığı için tercihler Chp yönüne gidiyordu.

Bir partinin alevi partisi olabilmesi için geçen bunca seneyi onların haklarını korumaya ayırmış olması gerek.Öyle ki 300 milyon alevinin yaşadığı,çoğunun hala kendini sakladığı bir memlekette ibadethane kuramını tartışıp duruyoruz.Bunca insanın yaşadığı şehirde cem evleri resmi ibadethane olmalıdır ! Diğer kesime tanınan her hak alevi toplumunu da bizzat tanınmalıdır.Alevi toplumu millet arasında kendini açıkca ifade edebilemeli,potansiyel tehlike duymamalıdır !! Alevi toplumunun en baş isteklerinden bir tanesi senelerdir budur.Bunu bir gün başarabilecek olan parti olacaktır alevi partisi.Bugüne dek gelen hiç bir siyasi lider verdiği söze rağmen sözünde durmamış,alevi toplumu adına bir değişiklik yapmamıştır.Senelerden bu yana tek düze ve aynılıkla siyaset içinde yoğrulup durmuştur.Ve malesef bu yoğrulma şimdiler de son seçimlerde de belli olduğu üzere Chp'ye yol,su,elektrik olarak geri dönmüştür.Toplumumuz artık aynı şeyleri dinlemekten ve ileri gitmemekten bıktı.O nedenle tepkisini göstermeye başladı.Eskilerden bu yana hepimizin de rastladığı bir deyim vardır." Oyları on parçaya verin,bir olup bütünleşelim,öyle büyürüz ancak ! " evet teori olarak bakıldığın da doğru bir söz olsa da çok eksikleri bulunan da bir söz aynı zaman da.Çünkü bu cümleyi kurarken kişilerin isteklerini göz ardı ederek,bir topluluk babında aynı yere yönlendirmeye çalıştığımızı görmemiz mümkün.Bu da toplum arasından gözü körlüğe neden oluyor.Chp'ye inandırıcılığı kalmayanlar dahi sırf vermek zorunda olduklarını hissettikleri için yapıyorlar bunları.İçlerinden biri çıkıp yönü değiştirdiği takdirde,alevilerin chp'ye olan zorunlu itimatı da o an da son bulacak.Çünkü Chp gidişi günümüzden bu yana çok fazla değişkenlik gösterdi.Eski zamanlar da bir mhp'linin ya da bir hizbullahçının Chp'ye oy verme ihtimaline düşük olarak bakardık.Şimdi ise rahatça " verir " diyebiliyoruz.İçte ki zihniyet farklığının dışa yansımasıdır bu da !!

Toplum olarak yeni arayışlar içinde olduğumuz şu son günlerde herşeyi görmek mümkün.Siyaset kavramı din ile karıştığı müddetçe çok daha garip sentezler çıkacaktır ortaya.Belkide samimiyetlerin azalmasına en çok katkı sağlayan kavram budur.Din kavramı ve içinde ezberce salınan zihniyet !!

Alevi partisi;

Onun haklarını sonuna dek arayan,yerine getiren,savunan,öz'üyle yaşayan,alevileri yurtlarında özgürce dolaştıran parti olacaktır ! Öyle bir parti de malesef ki şu an da mevcut değil.

Çevrimdışı mahfuz

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 6
 • Karma +0/-0
Ynt: Aleviler niçin CHP'ye meylediyor?
« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2009, 09:32:34 »
Aleviler geçmişte  Mustafa Timisi liderliğinde Alevi partisi( TBP) sini kurdular ama rey alamayınca kapandı ve siyaset sahnesinden silindi,, işte bu olaydan sonra Aleviler tekrar CHP ye yöneldiler  ve CHP ,Statükoya destek verdikleri için de Devlet kadrolarına dolduruldular ki bilhassa  YARGI,TSK,BAROLAR Alevilerin konturollerindedir ,,, Sendika PATRONLUKLARI bunların ellerindedir

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38