GÜNDEME GENEL BAKIŞ => Güncel Haber Bölümü => Konuyu başlatan: SevaL_24 - 27 Temmuz 2009, 00:20:41

Başlık: Bravo Sana Gülizar!
Gönderen: SevaL_24 - 27 Temmuz 2009, 00:20:41
(http://i.radikal.com.tr/644x385/2009/07/26/fft5_mf216041.Jpeg)

26/07/2009 09:33

Dokuz kardeşli ailede tarlada ders çalışarak ÖSS'ye girdi ve derece yaptı

ISPARTA - Ailesiyle mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Şanlıurfalı Gülizar Çulcu, Yabancı Dil Sınavı’nda (YDS) Isparta il ikincisi ve Türkiye 214’üncüsü oldu.
Gülizar Çulcu altısı kız, dokuz kardeşten biri. İlkokulu memleketi Şanlıurfa’da okudu. Mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştığından her yıl ilk üç ay okula gidemiyor, sonra arkadaşlarına yetişmek için gece gündüz çalışıyordu. Öğretmenlerinin desteğiyle parasız yatılı sınavına hazırlandı. Babası “Kazanırsan gönderirim. Kazanamazsan okutmaya gücüm yetmez” demişti... “Ya sınavı kazanıp hayatımı kurtaracaktım ya ablam gibi evlenecektim. Sonunda Parasız Yatılı Sınavı’nda Isparta Gülkent Anadolu Lisesi’ni kazandım. Dört yıl önce Isparta’ya geldiğimde çekingendim. Arkadaşlarımın ve öğretmenlerimin desteğiyle ikinci yıl bu sorunu aştım. Annem dışarıda çalıştığı için sık sık hastalanıyordu, önce doktor olmak istedim. Ama lise sona doğru İngilizce’ye olan ilgim arttı.”
Tercih listesine Boğaziçi, ODTÜ ve Hacettepe’yi yazacak olan Gülizar’ın hedefi kendi yöresinde İngilizce öğretmenliği: “Arkadaşlarımın ve öğretmenlerimin desteği olmasaydı bu başarıya ulaşamazdım. Bizim bölgemizde de başarılı kızlar var ama şans verilmediği için eğitime devam edemiyorlar. Tek isteğim oradaki tüm kızlara şans verilmesi. ”
Gülkent Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Topçu da, “Öğretmenleri olarak ilk iki yılında eğitim masraflarını karşılamaya karar verdik. Gülizar çok özel bir öğrenci. Çünkü kız öğrencilerin okuma oranının düşük olduğu bir bölgeden geldi ve kendi azmiyle başarılı oldu. Buna biz de katkıda bulunmak istiyoruz” dedi. (aa)

Kaynak: Radikal.com