E

Ğ

E

R


İ

N

S

A

N


İ

S

E

N


Ö

L

M

E

Z

S

İ

N


K

O

R

K

M

A
Uzumbaba Anasayfa Hacıbektaş logo Pirsultan semahÜzümbaba_forum
Konuyla ilgili yazılar

Gülen bugüne nasıl geldi?

Gülen tarihi

Vaaz ve kasetleriyle

Bir vaaz örneğini seyredebilirsiniz

Uzun vaadeli

Gülen ve CİA

Türkmenistan çıkartması

Nurettin Veren çatlağı

Gülen ve Nazlı Ilıcak'tan yanıt

Son kitaplarından biri acaba Gülen'in mi

Fethullah Gülen ve medya atağı

Eleştiri sınırlarını aşıp kampanyaya çevirdiler

Takke Düştü

Kocamı Fethullahçılara kaptırdım

New York sokakları('Kocamı Fethullahçılara kaptırdım'a Fethullahçı yanıtı)

Platforma dön

''ANADOLU AJANSI'NA, TRT'YE...

Fethullah Gülen cemaati, AKP iktidarına kadar hep kendi yayın organlarında adam yetiştiriyordu. Şimdi artık yetiştirilen üst düzey medya yöneticileri, özellikle Amerika ve İngiltere'de bilgi ve görgüsü artırılanlardan seçilenler, kendileri dışındaki medyaya ihraç edilmeye başlandı.
Daha alt düzeyde olanlar da yetiştirilmek üzere, bazı kamu kuruluşlarının basın müşavirliklerine, Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü'ne, Anadolu Ajansı ve TRT gibi kuruluşlara yerleştiriliyorlar. Bunların sayısının da hiç az olmadığı söyleniyor.

ZAMAN, TERCÜMAN, SABAH, STAR...

Ankara kulislerinde, Fethullah Gülen cemaatinin adım adım medyayı ele geçirdiği konuşuluyor. Nasıl mı?
Konuyu yakından takip eden isimlerin değerlendirmeleri şöyle:
"Zaman gazetesi cemaatin bir numaralı yayın organıydı. Ama son bir aydır baktığımız zaman Ilıcaklar'ın Tercüman'ı sanki Gülen'in sesiymiş gibi hareket ediyor. Gülen, açıklamalarını Ilıcaklar'ın Tercümanı aracılığıyla kamuoyuna duyuruyor. Sabah gazetesinde 12 Aralık itibariyle başlayan 'Nur Hareketi' başlıklı yazı dizisinin son bölümü, Fethullah Gülen'e ayrılmış durumda. Dizide Gülen'e nasıl övügü düzüldüğünü herkes görüyor. Gelelim son gelişmeye: Geçen hafta Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu dikkat çekici bir kararla, Samanyolu Televizyonu Ankara Temsilcisi Haluk Örgün'ü Star Grubu'nun başına getirdi. Örgün, cemaat içindeki önemli isimlerden Ali Bayram'ın damadı. Gülen'in de çok sevdiği bir isim. Star gazetesinin başına da Ilıcaklar'ın Tercümanının Gece Sorumlusu Zakir Barutçu atandı. Barutçu basın dünyasında pek tanınmış bir isim değil. Yani önemli haberlere imza atmış bir isim değil. Nasıl oluyor bunlar?"

SOROS BAĞLANTILI ZAMAN EKİBİ

Fethullah Gülen cemaatinin en önemli yayın organları olan Zaman gazetesini ve Samanyolu televizyonunu (STV) bugünkü haline bir üçlü getirdi. Bunlar Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Yayın Danışmanı Eyüp Can ve eski STV Ankara Haber Müdürü Haluk Örgün... Üçü de Amerikan ekolünü temsil ediyorlar.
Hatta Zaman grubu içinde bu üçlü, ABD'li George Soros'un darbeleri teşvik etmesiyle ünlü Vakfı'nın "Balkanlar ve Türkiye Halkla İlişkiler Dairesi'nin etkin isimleri" olarak anılıyor. Üçlü, Zaman grubu dışında da "Soros'un Türkiye ekibi" olarak mimlenmiş durumda!
Soros destekli bu isimlerden Eyüp Can, Doğan Medya Grubu'na dokuz ay önce Genel Yayın Yönetmeni olarak transfer oldu.
Haluk Örgün de TMSF'nin kontrolündeki Star Grubu'nun başına getirildi. Örgün'ün bizzat Fethullah Gülen'in Tayyip Erdoğan'dan talepte bulunmasıyla bu göreve getirildiği iddia ediliyor.

EYÜP CAN'IN HÜRRİYET GRUBU'NA GİRİŞİ

Ekrem Dumanlı ise Zaman'daki görevini sürdürüyor. Dumanlı yeni dönemde 60 milyon dolarlık reklam taahhüdünde bulundu. Bu reklamların 12 milyon dolarlık kısmının da Koç Holding'ten geldiği belirtiliyor. Koç'un son dönemlerdeki Zaman grubunda artış gösteren reklamlarının Dumanlı'nın çabalarından kaynaklandığı kaydediliyor. Dumanlı, cemaat içinde TÜSİAD'a yakınlığıyla tanınıyor.
2003 yılı sonunda Doğan Medya Grubu (DMG) yeniden yapılanma başlattı. Aydın Doğan, medya sektöründeki kuruluşlarını üçe bölerek, üç kızını da bunların başına getirdi.
Kanal D, CNN TÜRK, Free TV gibi kanalların oluşturduğu grubun İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ oldu. Bu grubun en önemli yöneticileri, Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı ve CNN TÜRK Genel Müdürü Taha Akyol...
Hürriyet, Gözcü ve Referans gazeteleri ile Tempo, Atlas dergileri gibi organlar Hürriyet Grubu altında toplandı. İcra Kurulu Başkanlığı'na Vuslat Doğan Sabancı getirildi. Grubun en önemli yöneticileri de Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve Referans Yayın Koordinatörü Eyüp Can'dan oluşuyor.
Milliyet Grubu çatısı altında da Milliyet, Radikal ve Posta gazeteleri bulunuyor. Bu grubun İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan oldu. Milliyet'in Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Y. Yılmaz ve Ankara Temsilcisi Fikret Bila da en önemli yöneticileri oluşturuyor.
Doğan Medya Grubu'ndaki bu yeniden yapılanmanın ardından Milliyet Grubu'ndaki Finansal Forum gazetesi Ertuğrul Özkök tarafından kendi grubu için istendi. Finansal Forum gazetesi bir ay gibi bir sürede Milliyet binalarından çıkıp Hürriyet binalarına taşındı. Bu operasyon başladığında takvimler 2004'ün Mart ayını gösteriyordu.
Özkök, Finansal Forum gazetesini yeniden yapılandırmak ve kendi grubunu güçlendirmek için Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın yakın adamı Eyüp Can'a Genel Yayın Yönetmenliği teklif etti. Can da, Zaman'ın Moskova Temsilciliği görevi için Rusya'ya gitmek üzereyken vazgeçerek Özkök'ün teklifini kabul etti.

MİLLİYET GRUBUNDA "FETHULLAH" İSYANI ÇIKTI!

Bu arada Finansal Forum'un Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Çırnaz'a da, bu makamı Can'a sunulmak üzere boşaltması için daha üst düzey bir görev olan Hürriyet Grubu içinde koordinatörlük teklif edildi. Çırnaz, önce bu görevi kabul etti. Ancak Milliyet grubu ve Hürriyet grubu içinde hiç olmamış bir şey oldu. Altan Öymen, Derya Sazak, Ömer Tarkan gibi tüm sosyal demokrat yazarlar ile Çırnaz ayaklandılar. Hürriyet koridorlarında Eyüp Can'ın "Fethullahçı" kimliğiyle ilgili dosyalar dolaşmaya ve konuşulmaya başlandı.
CHP'ye yakın yazarların bu ayaklanması sonucunda Çırnaz genel yayın yönetmenliği koltuğunda kaldı. Can da Finansal Forum gazetesinde ve taşındıkları Hürriyet binasında kendisine verilen odada çalışmaya başladı. Can'ın görevi Özkök tarafından "Finansal Forum gazetesini yeniden yapılandırmak" şeklinde belirlendi. Can, önce gazetenin adını "Referans" olarak değiştirdi, ardından da ekonomi gazetesi kimliğini yok etti.

FATİH ALTAYLI: GÜLEN CEMAATİ CİDDİ GÜÇ

Sadece bu isimlerle sınırlı değil Gülen cemaatine yakınlıklar. Nurettin Veren, Doğan Grubu'nun televizyonu Kanal D muhabirlerinden Kürşat Okutmuş'la, 18 Kasım'da, Kanal D Stüdyoları'nda, yaklaşık iki saat süren bir röportaj yaptı. Ama nedense bu röportaj bir buçuk aydır yayınlanmayı bekliyor. Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Aydınlık'ın "Nurettin Veren röportajını neden yayınlamadınız?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Nurettin Veren'in kişiliğine güvenmedik. Cemaatle aralarında birtakım sorunlar olmuş. Ki ben çekim kasetini dahi izlemedim. Bu yüzden girmedik."
Aydınlık, Altaylı'ya "Medyadaki Gülen hakimiyetini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusunu yöneltti. Yanıt, "Fethullah Gülen cemaatinin ciddi bir gücü var. Gülen haberi yaptığınız zaman bu tirajlara yansıyor. Yüzde 10-15 kadar etkiliyor cemaat tirajları. Bu önemli bir rakam, ki yeni çıkacak bir gazeteyi düşünün. Sabah gazetesinin yazı dizisi de dikkat çekici. Herhangi bir niyetle yapılmadığını düşünüyorum. Özel bir anlamı olmamasını dilerim" oldu.

OKTAY EKŞİ VE UĞUR DÜNDAR'DAN SES YOK

Nurettin Veren'in medyada görüştüğü isimler arasında Basın Konseyi Başkanı ve Hürriyet yazarı Oktay Ekşi de var. Veren, Ekşi'ye bir dosya teslim etmiş ve 300'e yakın da fotoğraf vermiş. Ekşi ilk başta konuyla yakından ilgileneceğini söylemiş, fakat ses seda yok. Ekşi'yi aradık ama yurtdışında olduğu için görüşemedik.
Yine Veren'in görüştüğü gazetecilerden Uğur Dündar da Veren'in açıklamalarıyla ilgili bir girişimde bulunmamış. ''
.........................
Kaynak: Aydınlık dergisi/ocak/2005


yanan_odun
Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!
Copyright 2004-2020. Üzümbaba sitesi. All Rights Reserved
Uzumbaba Anasayfa