E

Ğ

E

R


İ

N

S

A

N


İ

S

E

N


Ö

L

M

E

Z

S

İ

N


K

O

R

K

M

A
Uzumbaba Anasayfa Hacıbektaş logo Pirsultan semahÜzümbaba_forum
Konuyla ilgili yazılar

Gülen bugüne nasıl geldi?

Gülen tarihi

Vaaz ve kasetleriyle

Bir vaaz örneğini seyredebilirsiniz

Uzun vaadeli

Gülen ve CİA

Türkmenistan çıkartması

Nurettin Veren çatlağı

Gülen ve Nazlı Ilıcak'tan yanıt

Son kitaplarından biri acaba Gülen'in mi

Fethullah Gülen ve medya atağı

Eleştiri sınırlarını aşıp kampanyaya çevirdiler

Takke Düştü

Kocamı Fethullahçılara kaptırdım

New York sokakları('Kocamı Fethullahçılara kaptırdım'a Fethullahçı yanıtı)

Platforma dön
Forumda görüşleriniz


Bu suikast kolay çözülemez"Alman Vakıfları" adlı kitabı üzerine vakıf yöneticileri hakkında dava açıldı. Fethullah Gülen'in ClA'ye çalıştığını ve FBl'ın çiftliğinde yaşadığını iddia etti. Kırım ve Gagavuz Türkleri'nin uğradığı baskıları anlatan araştırma yaptı

Doç. Necip Hablemitoğlu'nun, yabancı istihbarat örgütlerini suçlayan yazıları nedeniyle bu örgütlerin dikkatini çeken bir akademisyen olması, suikastı kimin yaptığı konusunda çok sayıda olasılığı gündeme getiriyor. Bu nedenle olayın aydınlatılmasının oldukça güç olduğuna dikkat çekiliyor.

Hablemitoğlu'nun araştırmaları özellikle eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel tarafından iddianamelerde delil olarak gösteriliyordu. Savcı Yüksel'in Hablemitoğlu'nun yazdığı kitabı delil göstererek açtığı Alman Vakıfları ile ilgili davanın gelecek hafta başlayacak olması da dikkat çekici bulundu.
Hablemitoğlu suikastinin ipuçları yaptığı araştırmalarda bulunuyor. Hablemitoğlu, 3 büyük ülkenin istihbarat servislerini konu alan araştırmalarıyla dikkat çekmişti.

Almanya
Hablemitoğlu'nun yazdığı "Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası" adlı kitabı suç duyurusu kabul eden savcı Nuh Mete Yüksel Alman vakıfları ve Türkiye'de işbirliği yaptıkları sivil toplum kuruluşları hakkında dava açmıştı, iddianamede, Alman Gizli Servisi BND ve Alman Vakıfları'nın altın çıkarılmasına engel olmak için siyanürlü altına karşı mücadele eden Bergamalı köylüleri örgütlediği ve maddi destek verdiği iddia edilmişti, iddianamede Almanya Adalet Bakanı Herta Daeubler-Gmelin de Türkiye'deki rejim karşıtlarıyla görüşmekle suçlanmıştı.
Yüksel,"gizli ittifak oluşturma"iddiasıyla Alman Vakıf temsilcilerinin de aralarında olduğu 15 kişi hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.
Yüksel'in açtığı bu davanın ilk duruşması ise 26 Aralık'ta başlayacak. Ankara DGM kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Hablemitoğlu'nun davaya katılarak delil sunması bekleniyordu.

ABD
fethullah Gülen cemaatiyle ilgili yazdığı "Etki Ajanları Nüfuz Casusları ve fethullahçılar" raporu da savcı Yüksel tarafından Gülen davasında delil olarak gösterilmişti. Raporda Gülen'in CIA ile bağlantısı olduğunu ileri süren Hablemitoğlu, Gülen'in ABD'de kaldığı çiftliğin FBI tarafından tahsis edildiğini iddia etmişti. Hablemitoğlu'nun yakın arkadaşı Prof. Tahir Hatipoğlu, VATAN'a yaptığı açıklamada, Hablemitoğlu'nun son kitabında "Amerikan vakıfları ve Türkiye bağlantıları" üzerine bilgeleri açıklamaya hazırlandığını açıkladı.

Rusya
Hablemitoğlu'nun Kırım ve Gagavuz Türkleri üzerine yaptığı çok sayıda araştırma da vardı. Kırım Türkleri'nin uğradığı baskılar üzerine araştırmalar yapan Hablemitoğlu, bu araştırmalarıyla Rusya'nın da dikkatini çekmişti. Hablemitoğlu'nun "Türksüz Kırım: Yüzbinlerin Sürgünü" ve "Çarlık Rusyası'nda Türk Kongreleri (1905-1917) "isimli kitapları da bulunuyor. Hablemitoğlu, Gagavuz Türkleri'nin latin alfabesine geçişi ile ilgili olarak danışmanlık da yapmıştı.

İngiltere
Hablemitoğlu basılmayan son kitabı Köstebek'te de Fetullahçılar'ın Emniyet içindeki örgütlenmesini anlatırken, İngiliz Gizli Servisi MI6'nın adından da söz etmişti. Hablemitoğlu kitabının önsözünde Fetullahçıları "Şeyhleri ABD'de yaşayan, ancak kendi ülkesinde DGM'de yargılanan; CIA, MI6 ve BND gibi yabancı ülke istihbarat örgütlerine taşeronluk yapan bir cemaat" diye nitelemişti.

Kaynak: Vatan/20/12/2002
yanan_odun
Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!
Copyright 2004-2020. Üzümbaba sitesi. All Rights Reserved
Uzumbaba Anasayfa